Küttepuud
Klikka et näha rohkem tooteid
Tooteid ei leitud

Küttepuud

Mida silmas pidada küttepuude ostmisel?

Küttepuude ostmisel tuleb tähelepanelik olla koguste suhtes – kas ostad ruumimeetri, tihumeetri või kasti pillutud (puiste)kuupmeetri ühikutes.
Teine oluline asi, mida silmas pidada, on puidu niiskusesisaldus. Toore küttepuu niiskus peale raiumist on ligi 50%. Kütmiseks on hea vähemalt õhukuiv küttepuu. Kui ladustate puud õue või kuuri, siis ei ole mõtet varuda väga kuiva küttepuud, sest puit niiskub väljas kuni õhu niiskusetasemeni (ca 20–25%). Kui ladustate küttepuud kusagil siseruumides või kogused on väikesed ja puud köetakse kiiresti ära, siis võib osta ka kuivemaid küttepuid.

KüttepuudKütmiseks on parimad alla 20% niiskusega küttepuud. Näiteks õhukuiv küttepuu (õues ilma katusealuseta kuivanud) annab 80% rohkem sooja kui märg või toores küttepuu. Küttepuude kuivamiskiirus sõltub küttepuu liigist, kuivamistingimustest, halupuude paksusest ja ladustamisest. Küttepuud kuivavad õues paremini kui nad on lõhutud halgudeks, laotud riita, kaitstud vihma eest, kuivamiskoht on olnud tuuline ja päikesepaisteline. Niiskeid küttepuid ei soovitata ladustada tihedalt puukuuri ega keldrisse, sest võivad minna hallitama. Puit (lepp) kuivab õues aastaga, nii et kui kevadel metsast puid tuua, siis samal aastal pole veel kasulik nendega kütta. Kui aga enne aastavahetust metsa võtta, siis sügisel võib juba kütta. Kasel kulub kuivamiseks üle aasta, haab kuivab kaks aastat. Kõige kiiremini kuivab lepp, okaspuul kulub natuke kauem aega. Märg kütus, olgu see puit või turbabrikett, soodustab korstnas pigi tekkimist, mille tagajärjel kütteseadme efektiivsus langeb. Kütteseadme koldetäis märga puitu võib sisaldada üsna palju vett, ca 8–10 liitrit. Suur veesisaldus kütteaines ei anna soovitavat soojusenergiat, suur osa väärtuslikku energiat kulub kütteaine kuivatamisele. Sellisel kütteaine põlemisel on temperatuur koldes madal, eraldub palju veeauru, mis koos pigiaurudega katla gaasikäikudes ja korstnalõõri seintele kondenseerub/sadestub. Niiskus ei mõjuta ainult puitkütuse kütteväärtust, vaid ka ladustamise tingimusi, põlemise temperatuuri ja suitsugaaside mahtu. Kasulik on järgmise päeva puud juba eelmisel päeval tuppa/kütteruumi valmis tuua. Nii jõuavad need soojeneda ning annavad ära ka niiskust. Kuivad puud süttivad kergesti, põlevad puhtalt ja puus leiduv soojusenergia läheb küttekolde soojendamiseks hea kasuteguriga.

Loe lisaks: Korstnapühkija hoiatab märgade puudega kütmise eest » ja Õige kütmine tagab puhtama õhu »

 

Küttepuude kütteväärtus

Kütteväärtus on soojushulk, mis eraldub puidu põlemisel. Erinevatel puuliikidel on erinev kütteväärtus. Enamlevinud küttepuude keskmised kütteväärtused 20% puiduniiskuse juures ("Puitkütus" 2010, SA Erametsakeskus):

kask 1700 kWh/rm
mänd 1360 kWh/rm
haab 1330 kWh/rm
kuusk 1320 kWh/rm
lepp 1230 kWh/rm

 

Küttepuude koguse mõõtmine

Küttepuude tellimisel on oluline aru saada erinevatest kasutuselolevatest mõõtühikutest ja nendevahelistest seostest:


Tihumeeter (tm) on 1 m3 puhta puidu maht ilma koore ja õhuvahedeta (1 m × 1 m × 1 m).
Ruumimeeter (rm) on 1 m3 virna/riita laotud halgudelt mõõdetud metsamaterjali kogus koos koore ja õhuvahedega.
Puisteruum on ebakorrapäraselt kuhjatud halud koos koore ja õhuvahedega.


Järgnev tabel aitab paremini mõista seoseid mõõtühikute vahel

 

Puisteruum Laotud ruum e ruumimeeter Tihumeeter
1,00 0,67 0,44
1,50 1,00 0,67
2,25 1,50 1,0


Puisteruum - puud koos õhuvahedega (ca 46% puitu ja 54% õhuvahed).
Laotud ruum - puud koos õhuvahedega (ca 69% puitu ja 31% õhuvahed).
Tihumeeter - puud ilma õhuvahedeta (ca 100% puitu õhuvahedeta).


Tavapraktikas korrutatakse ruumimeetrid koefitsiendiga 0,5-0,6, et saada puidu mahtu tihumeetrites. Alati on oluline pöörata tähelepanu, kas müüja poolt pakutav hind kehtib tihumeetri, riidaruumi või puisteruumi kohta. Juhul kui osta kolme meetri pikkuseid saagimata ja lõhkumata küttepuid, moodustavad õhuvahed virnas olevate puude puhul keskmiselt 50% ehk 1 tihumeeter

 

Küttepuude erikaal


Kuivade küttepuude kaal on märgadega võrreldes tunduvalt väiksem. Küttepuu kuivab peaaegu kaks korda kokku. Tihe küttepuu annab kütmisel rohkem soojust.

Kaal 20% niiskuse juures:
- 1 ruumimeeter (rm) kasehalge kaalub u 480 kg
- 1 rm kuusehalge kaalub u 330 kg
- 1 rm lepahalge kaalub u 400 kg


Seaded

Menüü

Meeldivaks märgitud toodete salvestamiseks loo tasuta konto.

Logi sisse

Soovinimekirjade kasutamiseks loo tasuta konto

Logi sisse