Mida pidada silmas küttepuude ostmisel

Küttepuude ostmisel tuleb tähelepanelik olla koguste suhtes – kas ostad ruumimeetri, tihumeetri või kasti pillutud (puiste)kuupmeetri ühikutes. Teine oluline asi, mida silmas pidada, on puidu niiskusesisaldus. Toore küttepuu niiskus peale raiumist on ligi 50%.

Kütmiseks on hea vähemalt õhukuiv küttepuu. Kui ladustate puud õue või kuuri, siis ei ole mõtet varuda väga kuiva küttepuud, sest puit niiskub väljas kuni õhu niiskusetasemeni (ca 20–25%). Kui ladustate küttepuud kusagil siseruumides või kogused on väikesed ja puud köetakse kiiresti ära, siis võib osta ka kuivemaid küttepuid. 

Kütmiseks on parimad alla 20% niiskusega küttepuud. Näiteks õhukuiv küttepuu (õues ilma katusealuseta kuivanud) annab 80% rohkem sooja kui märg või toores küttepuu. Küttepuude kuivamiskiirus sõltub küttepuu liigist, kuivamistingimustest, halupuude paksusest ja ladustamisest. Küttepuud kuivavad õues paremini kui nad on lõhutud halgudeks, laotud riita, kaitstud vihma eest, kuivamiskoht on olnud tuuline ja päikesepaisteline.

Niiskeid küttepuid ei soovitata ladustada tihedalt puukuuri ega keldrisse, sest võivad minna hallitama. Puit (lepp) kuivab õues aastaga, nii et kui kevadel metsast puid tuua, siis samal aastal pole veel kasulik nendega kütta. Kui aga enne aastavahetust metsa võtta, siis sügisel võib juba kütta. Kasel kulub kuivamiseks üle aasta, haab kuivab kaks aastat. Kõige kiiremini kuivab lepp, okaspuul kulub natuke kauem aega.

 Märg kütus, olgu see puit või turbabrikett, soodustab korstnas pigi tekkimist, mille tagajärjel kütteseadme efektiivsus langeb. Kütteseadme koldetäis märga puitu võib sisaldada üsna palju vett, ca 8–10 liitrit. Suur veesisaldus kütteaines ei anna soovitavat soojusenergiat, suur osa väärtuslikku energiat kulub kütteaine kuivatamisele.

Sellisel kütteaine põlemisel on temperatuur koldes madal, eraldub palju veeauru, mis koos pigiaurudega katla gaasikäikudes ja korstnalõõri seintele kondenseerub/sadestub. Niiskus ei mõjuta ainult puitkütuse kütteväärtust, vaid ka ladustamise tingimusi, põlemise temperatuuri ja suitsugaaside mahtu. Kasulik on järgmise päeva puud juba eelmisel päeval tuppa/kütteruumi valmis tuua. Nii jõuavad need soojeneda ning annavad ära ka niiskust. Kuivad puud süttivad kergesti, põlevad puhtalt ja puus leiduv soojusenergia läheb küttekolde soojendamiseks hea kasuteguriga.